VEKA. Szprosy jako detale nawiązujące do stylu dawnej architektury czy też jako nowoczesne elementy dekoracyjne mogą zwieńczyć konstrukcję każdego okna. dzięki nim wnętrza otrzymują szczególną atmosfera a fasady budynków niepowtarzalny charakter.

VEKA proponuje duży wybór systemów szprosów w bogatej palecie barw i kształtów. Oferuje również różne wzory konstrukcyjne: szprosy wewnętrzne, naklejane i dzielące konstrukcje okna. Aby uzyskać harmonijny wygląd domu i okien, w których zastosowano szprosy trzeba zadbać o właściwe rozmiary i proporcje.

Szprosy konstrukcyjne

Są najbardziej dekoracyjne, ale dzieląc szybę, powodują konieczność zastosowania wielu małych formatów szyb zespolonych, co wpływa na wzrost kosztów okna. Szprosy te muszą mieć odpowiednio większą szerokość (min. 62 mm), więc konsekwencją ich zastosowania jest pewne ograniczenie dostępu dziennego światła. Ich niepodważalną zaletą jest zwiększenie sztywności okna. Wielkość, kształt i wykończenie szprosów konstrukcyjnych, dostępne jest w wielu wariantach i zależy od charakteru okna oraz życzeń klienta.

Szprosy naklejane

Szprosy naklejane mocowane są bezpośrednio na szybie, Wykonywane są ze specjalnie profilowanych listew PCV i przyklejane do szkla za pomocą taśmy dwustronnej.
Pozwala to uzyskać efekt wizualny jak przy szprosach konstrukcyjnych.
Minimalna szerokość szprosu wynosi 22 mm.

Szprosy wewnątrzszybowe

Zwane również wewnętrznymi, wykonane są z aluminium znajdują się wewnątrz zespolenia szybowego. Ich szerokość kształtuje się między 8 a 45 mm. Szprosy wewnętrzne są elementem szyby i stosowane są w celach dekoracyjnych. Są one dostosowane do kolorystyki okien (w dowolnym kolorze z palety RAL). Mogą być też oklejane powłoką drewnopodobną lub odpowiednio lakierowane, naśladując różne gatunki drewna – jednak w tym przypadku dobór koloru szprosu do naturalnego koloru drewna jest bardzo trudne. Istnieje możliwość zastosowania kolorystyki dwubarwnej – inny kolor jest widoczny od wewnątrz, a inny od zewnątrz.