Czym są fasady aluminiowe?

Fasady aluminiowe to bardzo nowocześnie wyglądające powierzchnie, które sprawiają, że budynki przypominają szklane wieże – błyszczą w słońcu i kolorem przypominają niebo. Są najczęściej wykorzystywane do wykańczania biurowców, budynków użyteczności publicznej, hoteli i ekskluzywnych galerii handlowych jak i w ostatnim czasie nowoczesnych budynków i apartamentów.

Elewacja w postaci aluminiowej fasady to wyjątkowo efektowne wykończenie nadające budynkom nowoczesnego wyglądu. Kojarzą się one z architekturą nowoczesnych biurowców, które pną się w niebo odbijając na swoich przeszklonych ścianach płynące po niebie chmury. Jednak fasady aluminiowe są cenione nie tylko za swój design, ale także za wytrzymałość połączoną z lekkością. Dzięki temu można z nich wznosić bardzo fantazyjne, strzeliste konstrukcje. Równie dobrze wypadają też pod względem dźwiękoszczelności, dlatego są doskonałą osłoną w budynkach zlokalizowanych w centrach miast, o dużym natężeniu ruchu ulicznego.

Jak zbudowane są systemy fasadowe?

Aluminiowe fasady przeważnie wykonuje się z profili aluminiowych i szkła, dlatego często nazywane są fasadami aluminiowo-szklanymi. Zamiast przeszklenia, fasada może być także wypełniona blachą, jednak takie rozwiązanie jest zdecydowanie mniej efektowne.

 

Profile do produkcji fasad są specjalnie wzmocnione od wewnątrz, dlatego ich konstrukcja jest mocna i stabilna. Jeżeli chodzi o kolorystykę, tu mamy praktycznie całkowitą dowolność. Ponieważ profile mogą być malowane na dowolne barwy. Wszystko zależy od oczekiwań klienta. Jeśli chcemy dopasować kolor fasady do przeszklenia, możemy to zrobić, stosując szyby refleksyjne albo pomalowane blachy.

Dzięki wysokiej jakości i trwałości, w połączeniu z optymalnymi parametrami technicznymi, fasady aluminiowe znajdują szerokie zastosowanie m.in. w budownictwie biurowym i mieszkaniowym, a także obiektach przemysłowych, oświaty i sportu, służby zdrowia, biurowych, handlu i usług. Co ciekawe, fasady z aluminium bardzo dobrze komponują się także z cegłą, dlatego są często wykorzystywane podczas prac renowacyjnych w starych poprzemysłowych budynkach albo zabytkach zbudowanych z cegły.